Delfinoterapia kuracją na wszystko?

Gdy przegląda się strony ośrodków i organizacji oferujących delfinoterapię, uderza nas informacja, że w ośrodkach delfinoterapii leczone są dziesiątki chorób. W dużej mierze, patrząc na etiologię danego schorzenia, są to często choroby nieuleczalne.

Mamy więc do czynienia z pierwszym nadużyciem: zamiast sugerować, że leczona jest tam dana choroba, uczciwiej byłoby powiedzieć, że podejmuje się tam próby poprawy psychofizycznego czy społecznego funkcjonowania osób cierpiących na daną chorobę.

Kolejne nadużycie związane jest z używaniem określeń sugerujących, jak rzekomo skuteczna jest delfinoterapia. Łatwo jest napisać pięknie brzmiąca informację: ” Efekt terapii jest rewelacyjny zwłaszcza u dzieci cierpiących na autyzm. Maluchy, które nie potrafiły wypowiedzieć ani jednego słowa po takiej rehabilitacji rozmawiają, czytają i reagują na otoczenie” [http://www.delfinoterapia.cuprum.pl/delfinoterapia/], ale trzeba się jeszcze zastanowić, jakie nadzieje i jakie decyzje mogą te słowa spowodować w rodzinach dotkniętych problemem autyzmu…

Brak komentarzy

Dodaj komentarz