Problem z dowodami naukowymi na skuteczność delfnoterapii

Wiele centrów delfinoterapii i organizacji pomagających rodzinom w skorzystaniu z sesji terapii z delfinami powołuje się na różne badania, aby pokazać, że istnieją konkretne dowody naukowe na skuteczność delfinoterapii.

Sprawa nie jest jednak taka prosta. W przytłaczajacej większości nie są to badania naukowe a jedynie zapis obserwacji, często nieustrukturyzowany, wybiórczy. Nieliczne opracowania naukowe pokazujące skuteczność delfinoterapii obarczone są z kolei mnóstwem błędów metodologicznych i prowadzone są zwykle na małej, niereprezentatywnej próbie. Gdy zajrzymy na strony ośrodków delfinoterapii i fundacji pośredniczących w załatwianiu pobytu w tych ośrodkach, znajdziemy tam jedynie pochlebne, pełne zachwytu komentarze i relacje. Nie prowadzi się statystyk, nie monitoruje tego, co się dzieje po upływie kilku miesięcy czy roku…

Czym się zatem kierować? Czy cytatem z Williama Shakespeare’a: “Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się waszym filozofom” ? Może nie potrzebujemy dowodów naukowych… Może wystraczą relacje rodzin i terapeutów odnośnie tych przypadków, gdzie zaobserowano efekty i nie ma co szukać twardych dowodów i stawiać na obiektywne analizy…

A może jednak postawić na podejście Evidence Based Medicine – Medycyny Opartej na Faktach?  Zwłaszcza, jeśli trzeba wydać kilkanaście tysiecy złotych na terapię, która w świecie, również w świecie naukowym i medycznym budzi tak wiele kontrowersji?

Każda Rodzina rozpatrująca ewentualność skorzystania z delfinoterapii musi ten dylemat rozstrzygnąć sama. Aby jednak decyzja mogła mieć racjonalne przesłanki i by uniknąć emocjonalnego jedynie podejścia do tematu, warto przynajmniej przejrzeć wnioski z różnych badań i analiz naukowych, które przedstawione są w pozostałych wpisach w tej części portalu.

Ostateczne konkluzje każdy z nas i tak wyciągnie sam.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz