Skuteczność leków, skuteczność delfinoterapii – o co chodzi z tymi badaniami…?

Warto zastanowić się, dlaczego bardzo trudno jest znaleźć informacje o badaniach pokazujących brak skuteczności delfinoterapii? Dlaczego trudno jest znaleźć relacje terapeutów, lekarzy, pracowników ośrodków delfinoterapii, mówiące o przypadkach kompletnego fiaska delfinoterapii, albo wręcz niekorzystnych konsekwencji spotkania chorego dziecka  z delfinem?

O ile zrozumiałe jest, że rodziny dzieci, w przypadku których delfinoterapia zawiodła i nie spełniła pokładanych w niej nadziei, nie mają często ani siły, ani ochoty o tym mówić (choć jeśli się dobrze poszpera na forach, to można znaleźć te informacje), o tyle w środowisku naukowym, medycznym, terapeutycznym, to zjawisko przemilczenia “drugiej strony medalu” jest bardzo niepokojące.  A zjawisko to jest dość powszechne.

Na konferencji TED Ideas Worth Spreading (VI 2012) Ben Goldacre, lekarz i naukowiec, wyjaśnia skalę tego niechlubnego fenomenu, odwołujac się do tego, co się dzieje w środowisku medycznym i farmaceutycznym.  Ben Goldacre studiował medycynę na Oksfordzie i w Londynie i przez wiele lat pracował nad zagadnieniami epidemiologii. Goldacre zwraca uwagę, że po przetestowaniu leku, wyniki badań powinny być dostępne dla całego świata medycznego. Jednak w większości przypadków, negatywne lub niejasne wyniki zostają przemilczane, pozostawiając lekarzy i badaczy w ciemnościach niewiedzy. W poniższym płomiennym wystąpieniu Ben Goldcare wyjaśnia w jaki sposób niepublikowane negatywne wyniki badań mogą wprowadzać w błąd, a nawet być niebezpieczne.

Warto zapoznać się z wynikami jego badań i “dochodzenia”, bo, abstrahując już od delfinoterapii, wszyscy jesteśmy klientami świata medycyny i leków.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz