Stanowisko dr Betsy Smith – pionierki delfinoterapii adresowanej do dzieci autystycznych

Dr Betsy Smith  – antropolog z Florida International University jest pionierką badań nad wykorzystaniem interakcji z delfinami w pracy z dziećmi autystycznymi. Zajmuje się tym zagadnieniem od prawie 30 lat. Na jej badanie z 1981 roku, dotyczące stosowania delfinów w terapii dzieci autystycznych jako bodźca motywujacego małych pacjentów do nauki komunikowania się z otoczeniem, powołuje się wiele centrów delfinoterapii i entuzjastów tej metody. Cytowane są również słowa z jej opracowania z 1987 r. w którym stwierdza, iż “wydaje się, iż delfiny również czerpią korzyści z delfinoterapii, szukają kontaktu z człowiekiem”.

Tyle, że … Betsy Smith już kilka lat temu zweryfkowała swoje stanowisko. W świetle dostępnych wyników prac naukowych i na bazie obserwacji tego, co dzieje się w ośrodkach oferujacych delfinoterapię, od 2003 roku Smith odcina się od delfinoterapii prowadzonej z udziałem zwierząt trzymanych w niewoli.

W 2003 roku dr Smith potępiła publicznie to, co sama robiła przez 20 lat, z całą stanowczością krytykując delfinoterapię prowadzoną w ośrodkach, gdzie trzyma się deliny w niewoli, stwierdzając, że “Jest to raczej cyniczna i oszukańcza praktyka właścicieli  delfinariów i organizatorów wszelkiego typu programów pływania z delfinami.  Niektórzy certyfikowani terapeuci, nie mający jakiejkolwiek wiedzy o delfinach, pobierają wygórowane opłaty za leczenie, które z powodzeniem można prowadzić bez tych zwierząt”.

Ponadto Smith zwraca uwagę, że “każde delfinarium czy program pływania  z tymi zwierzętami zachwala terapeutyczne wartości kontaktu z delfinem, choć przyjemność dla dziecka z kontaktu ze zwierzęciem nie jest przecież równoznaczna z leczeniem”. Dodaje: “W pewnym momencie musiałam zadać sobie pytanie – czy mamy prawo więzić delfiny, które są dzikimi i bardzo wrażliwymi zwierzętami. I kiedy upewniłam się, że istnieje wiele skutecznych terapii, łącznie z różnymi formami efektywnych terapii wykorzystującymi udomowione zwierzęta, wiedziałam już, że muszę skończyć swoje badania.  Po głębokim przemyśleniu sprawy zdecydowałam się zakończyć w 1992 r. wszlekie badania i praktykę dotyczącą terapii z udziałem delfinów”.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz