“Uchadzi!” – czyli kiedy zabawy z delfinem przestają być zabawne

Niekiedy spotkania z delfinem przestają być przyjemnością dla osoby pływajacej z takim zwierzęciem.

Delfiny to bardzo silne stworzenia. Nawet ich niewinne zabawy, takie jak popychanie, czy napieranie na człowieka, szczególnie na dziecko, mogą być nieprzyjemne a nawet groźne dla bezpieczeństwa.  Niekoniecznie muszą to być zachowania agresywne, ale jeśli dodamy do tego masę i siłę mięśni delfina oraz to, że w niektórych sytuacjach traktuje od pływaka jako “równorzędnego” partnera do zabawy, nie dziwne, że jest się czego obawiać.

Poniżej film, który obrazuje taką, pozornie niewinną,  sytuację  – podgryzania i przymuszania do zabawy (warto uruchomić od “czasówki” 1:10).

 

Jeszcze mniej przyjemne są sytuacje, w których delfin zaczyna traktować człowieka jako obiekt seksualny. Choć może się to wydawać zabawne, warto pamiętać, że od zachowań seksulanych do agresji jest już bardzo blisko, a napięcie seksualne u delfina może skutkować gwałtownymi ruchami i zagrożeniem dla bezpieczeństwa osoby przebywajacej  z nim w wodzie (obejrzyj poniższy film, najlepiej od “czasówki” 0:30).

4 komentarzy

 1. behawiorysta6:37 pm | Styczeń 22, 2012

  A może warto zainteresować się dogoterapią, czy hipoterapią? Po co zniewalać dzikie zwierzęta, dla których NIE MA MOŻLIWOŚCI stworzenia odpowiednich warunków do życia w sztucznym basenie? Tak daleko, na drugim końcu świata, trzeba szukać endorfin wywoływanych przez zwierzęta? Polska wysyła na mięso ponad 50 tys. koni rocznie i usypia kilkadziesiąt tysięcy psów i kotów rocznie! Nie można ratować ludzi kosztem niesamowitego cierpienia zwierząt, tym bardziej, że jest alternatywa!

 2. Baśka10:31 pm | Marzec 20, 2011

  Przerażają mnie takie komentarze :(
  Widać, że albo nie masz dzieci, albo nie masz pojęcia, co to znaczy przewalczyć lęk u swojego dziecka.
  Tu nie chodzi o ryzyko pogryzienia, ale o lęk, jaki takie zachowanie delfina może wywołać u leczonego dziecka. Przecież to niweczy całą terapię. Po takim wydarzeniu można się już pakować…
  No a ten komentarz o seksie – żenujący.
  Jak nie masz nic ciekawego i wartościowego do powiedzenia, to po co się tutaj wypowiadasz?

 3. sfrustrowany10:28 pm | Marzec 19, 2011

  Czy podgryzanie przez delfiny zdarza się często, czy trzeba mieć do tego niezłego pecha by przypadkowo napotkany delfin podgryzał

 4. sfrustrowany3:28 pm | Marzec 12, 2011

  Dokładnie przejrzałem ten pierwszy film i nie widze, żeby ten delfin robił to po złości. Po za tym wyczytałem na innych stronach, że niektóre dziewczyny też lubią jak je chłopad podgryza podczas seksu. Delfin (przypuszczam, że samiec) po tym jak krzykła, wynurzył się na chwilę spoglądając na jej twarz. Podejrzewam, że gdyby nie wyrażała ona zadowolenia, to delfin by odpuścił. Po za tym nie była to delfinoterapia, a na delfioterapii zazwyczaj delfiny są dobierane bardzo ostrożnie i z reguły są to samice. Po za tym i tak nie zaprzecza to faktowi, że prędzej zostaniesz ugryziony (i to poważnie) na hipoterapi, niż na delfinoterapii.

Dodaj komentarz