Zaskakujące stanowisko dr Nathansona o użyciu sztucznego delfina w delfinoterapii

W 2007 r. David Nathanson, jeden z czołowych praktyków i autorytetów w dziedzinie delfinoterapii, opublikował swoje badania dotyczące użycia sztucznego delfina (TAD – Therapeutic Animatronic Dolphin) w swojej terapii.

Do badań użył delfina wyprodukowanego przez słynną wytwórnię Animal Makers produkującą elektronicznie sterowane kopie zwierząt do różnych filmów (zajrzyj tutaj: http://czydelfinoterapia.pl/multimedia/poznaj-tad-czyli-sztucznego-delfina/ i poznaj TAD).

Badaniu poddano 35 dzieci z 7 krajów, z różnymi dysfunkcjami i dolegliwościami, od autyzmu, po porażenie mózgowe, zespół Retta, Lennoxa-Gastaut, dystrofię mięśniową….

Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Na podstawie przeprowadzonych badań Nathanson stwierdza, że :

“Po pierwsze, nie ma żadnych znaczących różnic pomiędzy wykorzystaniem żywych delfinów i wykorzystaniem sztucznego delfina – TAD, jeśli chodzi o to, jak w grupie o umiarkowanym i dużym stopniu niepełnosprawnosci ich obecność wpływała na uzyskanie odpowiedzi dziecka na ukierunkowany dotyk i komunikaty werbalne.  Po drugie, u dzieci z głęboką niepełnosprawnością zastosowanie sztucznego delfina było znacznie bardziej skuteczne w uzyskiwaniu oczekiwanego skupienia wzroku. Po trzecie, czas reakcji na pojawienie się TAD jako motywatora w ćwiczeniach był taki sam jak na żywego delfina – bez względu na to, czy działo się to na platformie, czy w wodzie. Interakcja ze sztucznym delfinem daje te same albo i większe korzyści terapeutyczne co wykorzystanie żywego zwierzęcia - i to bez ograniczeń związanych z aspektami ekologicznymi, administracyjnymi, prawnymi a także finansowymi”.

Zaparszamy na stronę Dolphin Human Therapy dr Nathansona:  DHT

Oczywiście być może cytowane badanie obarczone jest podobnymi błędami metodologicznymi jak inne badania Nathansowa (wg analizy krytycznej dr Lori Marino), niemniej jednak jest to ciekawy sygnał, że prawdopodobnie dla uzyskania odpowiednich efektów terapeutycznych wcale nie jest potrzebny delfin i że źródła ewentualnego sukcesu tkwią zupełnie gdzie indziej.

1 komentarz

  1. buscar el amor5:26 am | Czerwiec 25, 2012

    Thanks , I have just been looking for info about this topic for a while and yours is the greatest I’ve came upon so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

Dodaj komentarz