Agresywne zachowania delfinów

Na tych kilku filmach można zobaczyć, że delfiny, nawet te w niewoli, dalej pozostają dzikimi zwierzętami, z całym repertuarem niebezpiecznych, niełatwych do przewidzenia zachowań.

Walka o dominację między delfinami w niewoli. Na filmie można zaobserwować charakterystyczne zachowanie zwane “raking”.

 

Przypadki ugryzienia przez delfiny wcale nie są takie rzadkie…

 

 

A oto przykłady różnych agresywnych zachowań, ujawniających frustrację, albo stanowiących ostrzeżenie dla innych osobników bądź ludzi.

I jeszcze przykład tego, że w czasie pływania z delfinami, w wodzie, może zdarzyć się wszystko, również te naprawdę niebezpieczne i tragiczne w skutkach sytuacje.  W takich momentach nie pomoże żaden trener czy terapeuta.

Nawet przyjacielskie osobniki, od dłuższego czasu obcujące z ludźmi, mogą wobec nich przejawiać bardzo groźne, kłopotliwe zachowania. Delfin, chcąc się bawić, traktuje człowieka jako osobnika ze swojego stada i czasem posuwa się do takich aktywności i zachowań, które mogą skutkować podtopieniem czy obrażeniami cielesnymi. Film poniżej pokazuje niebezpieczne zachowania delfina Moko rezydującego do niedawna u wybrzeży Nowej Zelandii. Ten samotny osobnik był bardzo przyjacielski wobec ludzi, wchodził z osobami pływającymi w morzu w różne interakcje – ale w pewnym momencie jego zachowania stały się problemem.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz